نوپو

" نوپو" بخشی از یگانهای ویژه ناجا است که نام کامل آن "نیروی ویژه پیرو ولایت" می باشد

ماموریتهای نوپو اکثرا برای رهایی گروگان و تهدیدات همراه با تیراندازی از سوی فرد مهاجم است.از جمله توانایی ها تکاوران نوپو می توان به موارد زیر اشار ه کرد


علاوه بر اینکه دقت بینایی این افراد باید 10/10 باشه دقت تیر اندازی هم باید 10/10 باشه یعنی با هر شلیک بتوانند به صورت دقیق یک نفر رو هدف بگیرند

۱ ) اعتماد به نفس :

برای مثال هر یک از افراد یگان نوپو باید بتوانند از طریق دو طناب از پشت بام یک ساختمان سه طبقه به ساختمانی در 10 متر آنطرف تر برسند جالب است بدانید این گروه از تمرینات تنها تابع اعتماد بنفس و شجاعت است .


۲ ) توانایی رزمی :

در حد باز شدن پاها حداقل به اندازه 170 درجه و توانایی لگد زدن های محکم و سریع به اندامهای فوقانی و نقاط حساس بدن و چندین فن پرشی و قفل کردن و شکستن اعضای بدن و دفاع شخصی و استفاده از چوب و تونفا و چاقو به انضمام پرتاب چاقو و استفاده صحیح از سلاح سرد

۳) توانایی در رانندگی عملیانی :

شامل رانندگی و موتور سواری و شیوه های فرار از تیر رس مهاجم و تقیب و گریز همزمان و نیز نحوه ی وارد ساختن ضربه به سپر خودرو مهاجم به گونه ای که به واژگونی آن بینجامد

۴) تیر اندازی و جنگ افزار شناسی تخصصی :

شامل آشنایی با تله گذاری و بمب گذاری و شناسایی تله های انفجار در ساختمان ها و به طور کلی نحوه ی برخورد با جنگهای شهری

۵) ایجاد وحشت در مهاجم:

این کار عمدتا و در عملیات های رهایی گروگان به صورت تخصصی به عهده ی یک نفر از تیم نوپو به نام "مذاکره کننده" است

البته از تکنیکهای روانی این گروه پر توان در زمینه عملیات روانی میتوان به رنگ مشکی تجهیزات ، خودرو ها و لباس و ماسک صورت این گروه اشاره کرد.


۶) راپل و صعود و نزول از ارتفاعات :

شامل صعود و نزول از پشت بام یا هلیکوپتر آن هم به شیوه های گوناگن مثل راپل پلنگی یا تیر اندازی در حال صعود و نزول و یا صعود معکوس

۷) کمین و ضد کمین و استتار

۸) کمک های اولیه و امداد و زندگی در شرایط سخت


جالب است بدانید تک تیر اندازان این گروه افرادی حرفه ای و با سرعت عملی فوق العاده هستند .


لازم به ذکر است به دلیل توانمندی های بالای سایر یگانهای ناجا واحد نوپو به عنوان حلقه ی آخر محسوب میشود به عبارت دیگر نوپو یک واحد ضد تروریستی است که به هنگام عملیات تروریستی و گروگانگیری وارد عمل می شود و در پرونده های آگاهی چون قتل و مواد مخدر و حتی بازجوی
يگان هاي ويژه پاسداران ناجا در وضعيت مختلفي که برجامعه حکمفرما است، وظايف مختلف و منطبق به اين وضعيت ها را برعهده دارند.

در وضعيت عادي (سفيد) هيچگونه رويداد و قرايني دلا بر برهم زدن نظم عمومي و امنيت داخلي مشاهده نمي شود و سازمان هاي مسئول فعاليت هاي جاري خود را دنبال مي کنند.

در وضعيت غير عادي(خاکستري)انتظام جامعه به علت وقوع برخي بي نظمي ها، تخلفات و جرايم مختل شده و اقدامات مخل نظم و امنيت جامعه در مراحل نخستين بوده و اقدامات مخرب آغاز نشده است.

در وضعيت فوق العاده (زرد) وضعيت نظم و امنيت جامعه به علت وقوع تخلفات و بي نظمي هاي گسترده به شدت دستخوش اختلال شده و اجتماعات سازمان يافته و هدف دار با شعارهاي ضد نظام، اقدام به اغتشاش، حمله به اماکن و تاسيسات دولتي و وابسته به دولت و تخريب، آتش زدن و غارت اماکن مزبور و تاسيسات خصوصي و عمومي مي کنند.وضعيت بحراني( قرمز) نيز در ادامه وضعيت فوق العاده بروز کرده و با هدف براندازي به وقوع مي پيوندد و همانگونه که اشاره شد، نيروهاي جان برکف يگان هاي ويژه پاسداران ناجا در هريک از اين وضعيت ها براساس تدابير فرماندهان وارد صحنه شده و ضمن برخورد با مخلان و متخلفان نظم و امنيت را به جامعه برمي گردانند. يگان ويژه پاسدارن ناجا چه آموزش هايي مي بينند؟

با توجه به وظايف حساس، خطير و طاقت فرسايي که برعهده يگان ويژه پاسدارن ناجا است، آمادگي نيروهاي اين يگان ها و آموزش هايي که به آنان ارايه مي شود نيز از حساسيت بالايي برخودار است.

ماموران يگان هاي ويژه تحت آموزش هاي تقويت جسماني اعم از ورزش هاي رزمي، دفاع شخصي و کوهنوردي، زندگي در شرايط سخت همچون کوير و کوهستان، نحوه بکارگيري تجهيزات انفرادي ضداغتشاش و آموزش هاي تخصصي استفاده از سلاح و تجهيزات ضد اغتشاش قرار مي گيرد.

همچنين تاکتيک هاي ضد اغتشاش، کمک هاي اوليه و امدادرساني، اسکي، چتر بازي و رانندگي تخصصي با خودرو و موتورسيکلت نيز به ماموران اين يگان ها آموزش داده مي شود. علاوه بر آموزش هاي فوق، اصول مختلفي نيز در سازماندهي يگان هاي ويژه مورد توجه قرار مي گيرد.

رعايت اصول اخلاقي و حقوق شهروندان هنگام انجام ماموريت، آمادگي تکنيکي، تاکتيکي و رزمي، سرعت عمل و قدرت تحرک و جابه جايي، افزايش ظرفيت و توانمندي بالقوه و بالفعل در انجام ماموريت ها، بهره مندي از فناوري و تجهيزات جديد و پيشرفته، قابليت انعطاف، صبر و خويشتنداري در حوادث، شجاعت، اقتدار و از خودگذشتگي و مقابله با اغتشاشات با حداقل خسارت جاني و مالي از اصولي هستند که در سازماندهي يگان هاي ويژه مورد توجه قرار گرفته است. تجهيزات يگان هاي ويژه پاسداران ناجاتجهيزات يگان هاي ويژه پاسداران ناجا از مطالعه و تحقيق در مورد تجهيزات تخصصي پليس هاي ضد اغتشاش و يگان هاي ويژه کشورهاي مختلف، تهيه شده است .

تا کنون اکثر نيازمندي هاي اين يگان ها از قبيل انواع خودروها ، تجهيزات انفرادي مانند کلاه ايمني ، ماسک ، سپر ، لباس ، ضد ضربه ، تجهيزات رهايي گروگان ، خودروي آبپاش و اقلام عمده آمادي که بخش قابل توجهي از آنها در داخل کشور تهيه و توليد شده ، تامين و در اختيار آنها قرار گرفته است .

يک يگان کنترل اغتشاشات مقدار زيادي جنگ افزار و تجهيزات در اختيار دارد که به طور خاص براي عمليات ضد اغتشاش طراحي و ساخته شده است .

برخي از جنگ افزار ها و تجهيزاتي که براي کنترل اغتشاشات از آنها استفاده مي شود ، شامل تفنگ پرتاب گاز ، تپانچه گاز ، دستگاه هاي پرتاب گاز ، نارنجک دستي اشگ آور و اسپري اشک آور است .

مهمات سلاح هاي کنترل اغتشاش نيز شامل نارنجک پرتابي اشک آور با چاشني هاي ضربتي و الکترونيکي > نارنجک باتومي ، فشنگ گازي ، فشنگ ساچمه ريز ، فشنگ پلاستيکي ، مشقي و نارنجک دستي اشک آور است .

سپرهاي حفاظتي ، کلاه حفاظتي ، پتوم ضد شورش ، تونف ، ماسک ضد گاز ، جليقه ضد ضربه و ضد گلوله ، بي سيم خودرويي و دستي ، دوربين چشمي ديد در رئز و شب ، ساک حمل تجهيزات ، دستگاه نشانه روي ليزري ، تجهيزات چک و خنثي سازي مواد منفجره ، نورافکن و کپسول اطفاي حريق نيز براي ماموران در نظر گرفته شده است .

يگان هاي ويژه پاسداران نيروي انتظامي که داشتن توانايي مقابله با هر نوع اغتشاش ، اجراي ماموريت هاي ويژه فراتر از ماموريت هاي پليسي و پشتيباني ماموريتي ساير رده ها به عنوان يک چشم انداز مهم براي آنها در نظر گرفته شده تا کنون در مقاطع مختلف با جانفشاني ها و ايثار گري ها نقش قابل توجهي در تامين امنيت کشورمان در برابر متخلفان و اغتشاشگران بر عهده داشتند و قطعا با همکاري ها و حمايت هاي همه هموطنانمان همچون گذشته به خوبي وظايفي که بر عهده دارند را به انجام خواهند رساند.


 

باید عرض کنم که من از بین هزاران حالت ممکن در رهایی گروگان حالتی رو انتخاب کردم که گروگانها در داخل اطاقی در یک ساختمان چند طبقه گرفتار شدن و گفتگو با گروگان گیرها هم به جایی نرسیده. در ضمن ما تعداد گروگانها رو میدونیم ولی تعداد گروگان گیرها مشخص نیست .نیروهای رهایی گروگان باید آموزشهای مخصوصی رو پشت سر بگذارن که بعضی از مهمترین اون آموزشها عبارتند از : مهارت تیر اندازی، اختفا ، استتار و پوشش ، راپل ، چریک و ضد چریک ، جنگ روانی ، ورزشهای رزمی جهت انعطاف بدنی و ...

البته هر نیرو هم بنا به تخصص خودش باید آموزش ویژه ای رو بگذرونه مثل تک تیر انداز و مذاکره کننده. مرحله اول در عملیات رهایی بررسی موقعیت عملیاته. به عبارتی تمام سوراخ سمبه های ساختمون باید شناسایی بشن. نقشه کامل ساختمون در اختیار نیروهای عمل کننده قرار بگیره. سپس بهترین راهها برای ورود مشخص بشه. از کدام در باید وارد شد ؟ اگر در به نوعی تله شده باشه راههای دوم و سوم هم مشخص میشه. منظور از تله هر نوع بسته انفجاریه. بهترین پنجره برای ورود نیروهای راپل کننده و پنجره های کمکی (مثل مورد قبل) . پنجره هایی که از آنها میتوان داخل ساختمان را مشاهده کرد بهترین مورد برای تک تیرانداز هاست تا به محض رویت گروگان گیرها اونا رو مورد هدف قرار بدن. مسلمه که نفرات تک تیر زن باید گروگانها رو بشناسن تا اشتباهی رخ نده! حتی پنجره های پوشیده شده هم باید مورد مراقبت تیراندازها قرار بگیرن چون وقتی درگیری اصلی شروع بشه معمولا گروگان گیرها از همه پنجره ها برای تیراندازی به بیرون ساختمان استفاده میکنن و این بهترین موقعیت برای شکار اوناست.

مرحله بعدی استقرار هر کدام از نیروها در موقعیت خودشونه.تک تیر اندازها در مکانهای بلند تر از محل ماموریت و با استتار کامل به صورتی که بتونن تمام مکانهای ورودی ساختمان ( درها ، پنجره ها ، پشت بام ، و هر جایی که بشه از اون به طرف نیروها تیراندازی کرد ) رو کنترل کنن.- نیروهای نفوذ کننده در کنار درها و در محل مناسب مستقر بشن ( در مورد این نیروها بیشتر توضیح میدم)- افراد راپل کننده روی پشت بام مستقر شده و آمادگی خودشون رو با بیسیم اعلام کنن. مسلمه که این افراد رو باید با هلی کوپتر روی بام مستقر کرد. اگر هم بشه از ساختمان مجاور روی بام ساختمان هدف رفت که چه بهتر.- معمولا جانشین فرمانده عملیات با نیروهای نفوذ کننده همراه میشه تا در صورت لزوم بتونه تصمیمات آنی اتخاذ کنه.- فرمانده در محلی امن به کار اصلیش یعنی هماهنگ کردن نفرات میپردازه. مسلمه که همه نفرات هر لحظه باید با فرمانده و سایر نفرات در تماس باشن تا هیچ اشتباهی رخ نده.برای شروع نفوذ بهترین راه استفاده از نارنجک نور زا Flash light یا نارنجک اشک آور یا دودزاست تا بتونن در سایه اون نفوذ کنن. اگه هیچ کدوم در دسترس نبود به نوعی باید توجه گروگان گیرها رو از محل نفوذ پرت کرد. شده برای چند لحظه. مثلا اعلام کنین هلی کوپتر مورد درخواستشون رسیده و همزمان هلی کوپتر در نزدیکی محل چرخ بزنه تا سر و صدای ورود نیروها شنیده نشه.باز کردن در : برای باز کردن در به دو نیرو احتیاج داریم که نیروی 1 و 2 نام دارن. نیروی یک طرف دستگیره در می ایسته و نیروی دو طرف لولا. نیروی یک به آرومی دستگیره رو میچرخونه تا در فقط از حالت فقل بیرون بیاد. نیروی 2 با یه حرکت سریع روبروی در قرار میگیره ، به در لگد نسبتا محکمی میزنه و دوباره میره سر جاش. نیروی 1 به حالت دولا شده و با چشمان کاملا باز وارد اطاق میشه و حدودا 50 سانت داخل اتاق رفته و زانو میزنه. همزمان نیروی دو هم پشت سرش میره تو. نیروی 1 به روش 123 اطاق رو کنترل میکنه. یعنی اسلحه رو به سمت چپ، راست و وسط میچرخونه و هر هدفی رو میزنه. نیروی 2 هم اسلحش رو روی دوش راست نیروی 1 قرار میده و اونو حمایت میکنه.نیروهای بعدی که وارد میشن از گوشه چپ و راست اتاق به طرف در بعدی حرکت می کنن و کاری به این دو نفر ندارن. کل این عملیات باید در عرض کمتر از سه ثانیه انجام بشه . چون اگه بیشتر طول بکشه حتما یکی ار نیروها کشته میشه. وارد هر اتاقی که میشن همین کار رو تکرار میکنن . البته راه پله ها حکایت دیگه ای داره که فعلا بهش نمی پردازیم ( بدآموزی داره! ). زمانی که به اتاق گروگانها رسیدند دو راهکار پیش رو دارن.
1- گفتگو با گروگانگیرها و راضی کردن اونا.

2- هدف قرار دادن گروگانگیرها قبل از هر اقدام .
این تصمیم رو فرمانده میگیره. یعنی با توجه به روحیات گروگانگیرها ( نظریه روانشناس تیم ) و سابقه احتمالی اونا. حالا این وسط وظیفه نیروهای راپل کننده چیه ؟ اونا پشت پنجره اتاق اصلی‌ ( محل نگهداری گروگانها‌) منتظر میمونن تا لحطه ورود نیروهای نفوذ کننده همراه با هم وارد اتاق بشن و از چند جهت گروگان گیرها رو هدف قرار بدن. در این بین تک تیراندازها هم هر هدف مشکوکی رو میزنن و در ضمن مراقبن که گروگانگیرها قاطی گروگانها از ساختمون خارج نشن.

 

/ نوشته شده توسط عارف قابضی در دوشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۹ و ساعت 2:3 |